Parasite

Kochałem, kocham i będę kochać koreańskie kino, które słynie głównie ze swojej intrygującej nieoczywistości. Typowym filmem koreańskim z pewnością nie jest „Parasite”, o czym świadczy fakt, że po wyjściu z kina w ogóle nie musiałem zastanawiać się o co chodziło. Laureat tegorocznego festiwalu w Cannes jest zadziwiająco zrozumiały i ma ogromne szanse, by we wrześniu podbić polskie kina. Bynajmniej nie jest to żadna wada, bo najnowsze dzieło Bong Joon-Ho to przednie kino rozrywkowe, niepozbawione przy tym treści.

Film opowiada o biednej rodzinie (2+2), gnieżdżącej się w śmierdzącej suterenie. Głowa rodziny podobnie jak Ferdek Kiepski całymi dniami siedzi na tyłku, wspominając nieudane pomysły na biznes. Pomimo nędzy w domu panuje iście rodzinna atmosfera, a największą rozrywką jest korzystanie z internetu sąsiada. Pewnego razu spada im gwiazdka z nieba – oto syn niezaradnego życiowo gospodarza otrzymuje intratną propozycję udzielania korepetycji z języka angielskiego córce milionera.

Pierwszą część filmu można by określić jako typową komedię, która od momentu rozpoczęcia wątku korepetycji staje się tak bardzo przewidywalna, że aż śmieszna. Widz świetnie się bawi, choć doskonale wie co wydarzy się za 5-10 minut. Gdy wszyscy wszystko mają pod pełną kontrolą, nagle zaczyna się thriller, a poziom adrenaliny diametralnie wzrasta. Od tego momentu nic już nie jest przewidywalne, a każda kolejna minuta obrazu wgniata w fotel, przybliżając nas do tragikomicznej części tej jakże fascynującej mieszaniny gatunków. Może i niektóre sceny są zbytnio naciągane, ale w obliczu przepysznej całości to mały pikuś. Nie bez powodu Quentin Tarantino nazwał Bong Joon-Ho wizjonerem!

d17a1588_7c4a_11e9_8126_9d0e63452fe9_image_hires_174143.0

Ocena filmu: 8.5/10

Dawid Kmieć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s